Wpis dodany: 27 lipca, 2021

Znamy datę 52. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem! Wydarzenie będzie się odbywać od 12 do 20 sierpnia tego roku.

Współgospodarzami tegorocznego festiwalu będą Zespół regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół “GIEWONT” z Zakopanego. Tegoroczny 52 MFFZG otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Wydarzenie rozpocznie, jak co roku, barwny korowód ulicami miasta, zakończony krótkimi pokazami tańców na ulicy Krupówki.

Jak informują organizatorzy festiwalu na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku – Festiwal to przede wszystkim występy zespołów prezentujących góralski folklor i rywalizujący o “Złote Ciupagi”. O Sabałowe Gęśle oraz Zbyrcoki będą rywalizować przedstawiciele zespołów folklorystycznych w Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni – Tutki.

W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbędzie się, wzorem lat poprzednich, Jarmark Świętej Cecylii. Będzie to niezwykła okazja do zobaczenia, dotknięcia a nawet zagrania na ludowych instrumentach muzycznych. Innym wydarzeniem, będącym jednym ze stałych punktów programu Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Wystawa Owczarków Podhalańskich, która w tym roku odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia na Dolnej Równii Krupowej.

Dotychczas organizatorzy nie ogłosili jeszcze wszystkich artystów, którzy wystąpią na festiwalu. Na razie znamy jedynie kilka zespołów, które będzie można zobaczyć: zespół “Koco Racin” z Republiki Północnej Macedonii, zespół “Dyado Dragoi” pochodzący z małej wioski Dragoevo, położonej w samym centrum starej Bułgarii – Wielkim Presławie, zespół „Cununa Apusenilor” z Rumunii!, Zespół “Piva” z Czarnogóry, grupa folklorystyczna “TRISCELE” z Sycylii i Zespół Anatolian Folklor Foundation z Turcji.

Aktualne informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: https://festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru/.

logo