Kasprowy Wierch to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach, zarówno latem, jak i zimą. To wspaniałe miejsce oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu. Kasprowy Wierch to idealna baza wypadowa do wielu wspaniałych górskich wędrówek oraz popularny cel dla narciarzy i skiturowców.
Jak dotrzeć na Kasprowy Wierch?
Szlak z Kuźnic, przez Myślenickie Turnie
To najpopularniejszy szlak, oznaczony kolorem zielonym, który prowadzi wzdłuż podpór kolejki linowej. Pierwsza część szlaku prowadzi przez las i nie oferuje wyjątkowych widoków. Za Myślenickimi Turniami, wychodzimy z lasu i możemy podziwiać już piękne widoki na Tatry i Zakopane. Dotarcie na szczyt Kasprowego Wierchu z Kuźnic zajmuje około 3-4 godziny.
Szlak z Kuźnic, przez Halę Gąsienicową
To najbardziej malowniczy szlak na Kasprowy, ze względu na to, że prowadzi przez bajkową Halę Gąsienicową. Jest nieco dłuższy, niż szlak przez Myślenickie Turnie, ale naszym zdaniem… zdecydowanie warto! Cała trasa zajmuje około 4 godziny.
Szlak z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy
To najdłuższa opcja dla wytrwałych turystów – zapewniająca najpiękniejsze widoki! Na wycieczkę trzeba poświęcić zdecydowanie cały dzień, ale naszym zdaniem – warto! W szczególności jesienią! Cała trasa może zająć nawet do 10 godzin.
Kolejką linową z Kuźnic
To opcja dla tych, którzy nie przepadają za górskimi wędrówkami, ale lubią piękne widoki. To idealne rozwiązanie także dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na hike z różnych względów. Kolejka stwarza możliwość eksploracji Tatr dla każdego. Dolna stacja kolejki znajduje się w Kuźnicach. Trasa kolejką podzielona jest na dwie części: Kuźnice – Myślenickie Turnie, Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch. W połowie trasy, na Myślenickich Turniach turyści przesiadają się do drugiego wagonika. Kolejka daje możliwość powrotu także w specjalnych sytuacjach, np. przy nagłej zmianie warunków atmosferycznych lub gdy przeceniliśmy swoje możliwości. Możliwe jest kupienie biletów w dwie strony lub tylko w jedną stronę. Wybierając się na Kasprowy możemy zatem wejść na niego pieszo, a później zjechać kolejką – lub odwrotnie.
Kasprowy Wierch – co znajduje się na szczycie?
Szczyt Kasprowego Wierchu to miejsce, gdzie można nie tylko podziwiać widoki na panoramę Tatr, ale także skorzystać z usług gastronomicznych. Na szczycie Kasprowego znajduje się górna stacja kolejki linowej PKL, a w środku znajdziemy najwyżej położoną restaurację w Polsce. Widok jest naprawdę obłędny… Ponadto, w budynku znajdują się toalety, sklep z pamiątkami, budka z goframi, a także małe muzeum. Oprócz budynku górnej stacji kolejki, na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się także stacja meteorologiczna.
Kasprowy Wierch – zimą
Kasprowy Wierch to wyjątkowe miejsce, szczególnie zimą, kiedy pokrywa go biały śnieg, a turyści przyjeżdżają z całej Polski, by cieszyć się zimowym szaleństwem. To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie narciarze i snowboardziści mogą jeździć na stokach ośnieżonych tylko i wyłącznie naturalnym śniegiem. Na Kasprowym znajdują się dwie spektakularne trasy narciarskie: Gąsienicowa i Goryczkowa, które są przeznaczone dla doświadczonych narciarzy z uwagi na ich stromiznę i trudne warunki terenowe. Trasa Goryczkowa, ze względu na urozmaicony teren, uchodzi za najpiękniejszą trasę narciarską w Polsce, a trasa Gąsienicowa zachwyca wspaniałą scenerią wysokogórską. Całkowita długość obu tras z Kasprowego Wierchu do Kuźnic wynosi odpowiednio około 8 km i 10 km.
Kasprowy Wierch to także najczęściej odwiedzane miejsce – przez skiturowców. W zimie na szczyt Kasprowego prowadzą trasy skiturowe, a zjazd ze stoku, na który dotarło się samodzielnie… smakuje najlepiej!