Wpis dodany: 18 maja, 2020

Bon turystyczny? Co wiemy, a czego jeszcze nie? Kiedy i gdzie będzie można go zrealizować?

Wiemy na pewno, że Polska będzie kolejnym krajem w Europie, w którym wprowadzone zostanie rozwiązanie wsparcia rodzimej branży turystycznej w formie tzw. bonu turystycznego. Rozwiązanie takie funkcjonuje już m.in. na Węgrzech, Bułgarii, Rumunii czy w Chorwacji.

Co już wiemy?

bon ma mieć wartość 1000zł
– w obecnym kształcie propozycji projektu bon otrzymają osoby zatrudnione na umowę o pracę. Proporcje jego finansowania mają rozkładać się w stosunku 90% (finansowanie z budżetu Państwa), do 10% (finansowanie z budżetu przedsiębiorcy zatrudniającego pracownika). Dlatego warunkiem skorzystania z takiej opcji jest posiadanie umowy o pracę.
– próg dochodowy uprawniający do otrzymania bonu turystycznego to 5200 brutto. Nie będzie miało znaczenia ile zarabia np. druga osoba w małżeństwie (rodzinie).
– bon ma być wsparciem przedsiębiorstw lokalnej branży turystycznej więc zrealizowany może być przy skorzystaniu z oferty właśnie takich przedsiębiorstw: touroperatorów, pensjonatów, hoteli, firm zajmujących się legalnym wynajmem apartamentów i obiektów noclegowych.
– bon będzie można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski, w formie elektronicznej karty prepaidowej. Kryterium wyboru miejsca, gdzie będziemy chcieli bon zrealizować będzie posiadanie przez firmę terminalu płatniczego. Bon będzie mógł być zrealizowany jako zapłata np. za nocleg, ale także za usługę turystyczną np. spływ kajakowy, czy bilety wejścia do Aqua Parku.
Wysokość bonu turystycznego to 1000zł.

W chwili obecnej (18 maja 2020) jest to propozycja i czekamy jeszcze na ostateczny kształt projektu. Nie wiadomo też dokładnie kiedy miałoby rozpocząć się przyznawanie bonów.
Czekamy na ostateczny kształt.

logo