Wpis dodany: 1 lipca, 2022

Lato to okres, kiedy w Tatrach bardzo często występują burze. Wielu turystów wychodząc rano w góry na niebie widzi słońce, a na termometrze wysoką temperaturę, nie spodziewając się tego, że w górach pogoda potrafi zmienić się w przeciągu kilkunastu minut. Wydarzenia, o których było głośno w całej Polsce związane z burzami w Tatrach i porażeniami piorunem na Giewoncie pokazały, jak ważna jest wiedza na temat odpowiedniego zachowania w przypadku burzy w Tatrach.

Po pierwsze i najważniejsze: Sprawdzaj uważnie prognozę pogody!

Tatry to miejsce, gdzie pogoda może zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Słońce o poranku wcale nie oznacza, że możemy cieszyć się wspaniałą pogodą przez cały dzień. Oczywiście – zdarzają się takie pogodne dni, ale należy pamiętać, że zawsze musimy mieć pogodową pewność, że nic nie pokrzyżuje nam naszych wędrówkowych planów. Przed planowaniem wycieczki – sprawdź pogodę w wielu różnych źródłach – najlepiej pogodę określoną co do godziny. Zapoznaj się także z aplikacjami i portalami, które pozwalają na śledzenie i prognozowanie burzy w kraju i w całej Europie, np. windy.com, Burzowy Pomocnik, Storm Radar, Lightning Alarm Weatherplaza, blitzortung.org, lughtningmaps.org. Pamiętaj, aby pogodę sprawdzić nie tylko w trakcie planowania wycieczki, ale także w dniu samej wyprawy.

Po drugie: wyruszaj w Tatry wczesnym rankiem i odpowiedzialnie dobieraj cel wycieczki

Burze w Tatrach zazwyczaj występują po południu, czy wieczorem (oczywiście nie zawsze). Planując nasze wycieczki, bierzmy pod uwagę jak najwcześniejsze wyruszenie na szlak tak, aby z powrotem w domu być około godziny 13:00/14:00. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wyruszyć tak wcześnie – warto zastanowić się nad zmianą trasy (na dolinę, krótszy odcinek trasy), która umożliwi nam bezpieczny powrót o każdej chwili. Warto zastanowić się wtedy także nad spacerem w okolicach centrum Zakopanego.

Po trzecie: jeśli znajdujesz się w Tatrach i widzisz symptomy zbliżającej się burzy – natychmiast zawracaj.

Jeżeli znajdujesz się w Tatrach i widzisz oznaki zbliżającej się burzy, natychmiast zawracaj i udaj się w stronę bezpiecznego miejsca. Najważniejsze jest, aby zejść jak najszybciej z wysoko położonych i otwartych przestrzeni w doliny. W zależności od sytuacji, udaj się do najbliższego schroniska (jeśli jest taka możliwość) lub w stronę domu. Pamiętaj, aby nigdy nie lekceważyć oznak burzy. Jest to dla Ciebie realne niebezpieczeństwo.

Burzowe ABC – kilka przydatnych informacji:

  • 1 kilometr to średnio 3 sekundy różnicy pomiędzy błyskiem a grzmotem.
  • w trakcie burzy postaraj się odnaleźć miejsca, w którym nie będziesz najwyższym elementem otoczenia
  • nie opieraj się o skały
  • unikaj metalowych elementów, otwartych przestrzeni
  • złącz nogi i usiądź na butach kucając – nie dotykaj mokrych skał!
  • I przede wszystkim, zachowaj spokój i nie panikuj.
logo