Wpis dodany: 16 marca, 2023

Chociaż na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz spacerowania z psem, na terenie Podhala odnaleźć można wiele tras spacerowych (także bardzo długich!) idealnych na wspólne wędrówki z pupilem. Jak przygotować się do takiej wyprawy i co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz swojego psa na podbój Podhala?

Zanim wybierzesz się na długi spacer z psem, warto wiedzieć kilka ważnych rzeczy, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa i innych ludzi. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed wyruszeniem na pieszą wędrówkę z psem:

  1. Sprawdź warunki pogodowe – przed wycieczką sprawdź prognozę pogody i dostosuj plan wycieczki do warunków atmosferycznych. Upewnij się, że Twój pies jest odpowiednio przygotowany do zmieniających się warunków, zwłaszcza jeśli temperatura jest niska, albo bardzo wysoka. Zawsze bierz pod uwagę prognozę pogody!
  2. Wybierz odpowiednią trasę – wybierz trasę, która jest odpowiednia dla Twojego psa. Zwróć uwagę na trudność szlaku, długość trasy oraz na ewentualne trudności takie jak strome podejścia lub zbiegi, mosty, drabiny itp. Zawsze trzymaj swojego psa na smyczy i pamiętaj, że niektóre szlaki są zabronione dla psów.
  3. Zaopatrz się w wodę i jedzenie – zawsze zabieraj ze sobą wystarczającą ilość wody dla siebie i psa. Warto też zabrać jakieś lekkie jedzenie, aby zaspokoić głód w czasie wędrówki. Pamiętaj o smaczkach dla Twojego psa, w trakcie spaceru będzie to dla niego nagroda i zachęta!
  4. Sprawdź, czy w okolicy są kleszcze i zrób wszystko, aby ochronić swojego psa przed nimi. Kleszcze mogą przenosić choroby, które są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Skontaktuj się z weterynarzem Twojego pupila, aby pomógł dobrać Ci odpowiednie środki zapobiegawcze – obrożę, kropelki, tabletki.
  5. Przygotuj też apteczkę, w której znajdą się podstawowe środki opatrunkowe i leki dla Twojego psa.
  6. Sprawdź, czy w okolicy są miejsca, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek – warto wybrać szlaki, które mają miejsca na odpoczynek, aby dać psu czas na regenerację sił.
  7. Bądź przygotowany na zmiany planów – jeśli Twojemu psu będzie trudno i zdecydujesz się zmienić plany, miej alternatywne szlaki lub plan na przygotowanie psiaka do trudniejszych wypraw. Pamiętaj, że Twojemu psu może być trudno na niektórych szlakach, więc warto zwracać uwagę na jego zachowanie i potrzeby.

logo