Wpis dodany: 6 kwietnia, 2023

Już w najbliższy, wielkanocny poniedziałek (tj. 10.04.2023r.) na polanie Kalatówki odbędzie się kolejna, 23 edycja zawodów narciarskich na starym sprzęcie o “Wielkanocne Jajo”.

Zawody o Wielkanocne Jajo

Jak co roku (z wyjątkiem lat pandemicznych), na polanie Kalatówki w Poniedziałek Wielkanocny odbędą się zawody na starym sprzęcie narciarskim, w trakcie których zawodnicy w tradycyjnych, góralskich strojach narciarskich będą walczyć o trofeum “Jajo Wielkanocne”. Wydarzenie należy już do zakopiańskich tradycji i cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród samych mieszkańców, ale także wśród turystów i sympatyków narciarstwa.

To idealna okazja, aby na moment przenieść się do czasów, kiedy narty stanowiły tatrzański środek transportu. Barwne, tradycyjne stroje, historyczny sprzęt narciarski “z dziada pradziada” naprawdę robi wrażenie, podobnie jak sam zjazd zawodników po slalomie gigancie.

Oprócz sportowej rywalizacji, na Kalatówkach w trakcie zawodów (i nie tylko) panuje wspaniała atmosfera. Licznie zgromadzona publiczność dopinguje, kosztuje zakopiańskich przysmaków i trunków, a przede wszystkim… Świetnie się bawi!

Gdzie odbędą się zawody?

Zawody odbędą się na Polanie Kalatówki – polanie reglowej, położonej w Dolinie Bystrej w Polskich Tatrach. Dolina ma stosunkowo płaski, otwarty teren, otoczony lasem ze wszystkich stron. Z polany rozpościera się przepiękny widok na rejon Kasprowego Wierchu.

Jak dotrzeć na Polanę Kalatówki?

Na Polanę Kalatówki należy wyruszyć bezpośrednio z Kuźnic – trasa trwa około 40-45 minut spokojnym marszem i nie jest ona trudna. Należy jednak pamiętać, że zimą szlak może być oblodzony – zaleca się zabranie raczków i zimowego obuwia, ponieważ chociaż jest już kwiecień, w Zakopanem jest nadal sporo śniegu.

Do Kuźnic dotrzeć można busem bezpośrednio z centrum.

UWAGA!

Z powodu remontu trasy Rondo Jana Pawła II – Kuźnice, busy dojeżdżają jedynie do wysokości hotelu Murowanica. Pozostały fragment drogi należy pokonać pieszo – zajmuje to około 20 minut.

Program zawodów

 • Od 10.00 zapisy w hotelu na Kalatówkach
  (ocena przez jury stroju i sprzętu narciarskiego/ narty, buty, kijki)
  Wymagany strój stylowy z epoki. Drewniane narty , kije bambusowe, buty turystyki.
 • 11.30 prezentacja zawodników
 • 12.00 start zawodów
  1 przejazd jazda stylowa
  2 przejazd jazda na czas
 • Około godziny 15.00 ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

logo