Kuźnice to szczególne miejsce w Zakopanem, położone na wysokości 1010 m n.p.m, którego historia sięga już XVIII wieku. To właśnie tutaj swój początek ma większość szlaków prowadzących do Tatr Wysokich i Zachodnich. Do tych najpopularniejszych należą szlaki: na Giewont, Kasprowy Wierch, Kalatówki, Halę Gąsienicową, czy Nosal. To tutaj znajduje się dolna stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Ponadto, w Kuźnicach odnaleźć można liczne restauracje, sklepiki z pamiątkami, czy stoiska z oscypkami. Jak dotrzeć do Kuźnic? Mająca swój początek przy rondzie Jana Pawła II aleja Przewodników Tatrzańskich, prowadzi prosto do Kuźnic. Jest ona zamknięta dla samochodów, więc dotrzeć można tam pieszo, busem lub na rowerze. Pieszo– odcinek pokonujemy średnim tępem w około 40 minut. Warto jednak wybrać się tam na rowerze, przejeżdżając przez nowo otwartą drogę rowerową (2018). Dla tych, którzy wolą dotrzeć szybko na miejsce, kursują busy mniej więcej co 10/15 minut, zarówno z Ronda Jana Pawła II, jak i z centrum miasta. Po drodze do Kuźnic podziwiać można zewnętrzną siłownię, Dom Rekolekcyjny Konferencji Episkopatu Polski – Księżówkę, pomnik “Prometeusz rozstrzelany” Władysława Hasiora, prawdziwą górską bacówkę czy wspaniały widok na Nosal.
Czym kiedyś były Kuźnice?
Na początku wieku XVIII w Dolinie Jaworzynki zostały odkryte złoża Rudy Żelaza. Kuźnice były miejscem, gdzie jest magazynowano, a następnie “Żelazną Drogą” (obecnie Droga pod Reglami) transportowano je do znajdującej się w Dolinie Kościeliskiej huty. W Kuźnicach produkowano różne wyroby z żelaza takie jak kraty, figurki, czy krzyże.
W Kuźnicach znajdował się także park dworski i Szkoła Pracy Domowej Kobiet, założona przez mamę hr. Władysława Zamoyskiego.