Wpis dodany: 15 lipca, 2022

Wyruszając na tatrzańskie wędrówki bardzo często zapominamy o tym, że w Tatrzańskim Parku Narodowym jesteśmy gośćmi, a nie domownikami. Wielu turystów nie pamięta o tym, że w każdym momencie, przebywając na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy spotkać jego mieszkańców.

Najczęściej spotykane na tatrzańskich szlakach są sarny, lisy, kozice. Zdarza się, że na trasie spotykamy największego drapieżnika Tatr i jednocześnie największego drapieżnika w Europie – niedźwiedzia brunatnego. Należy pamiętać, że ataki niedźwiedzi na człowieka zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ nie jesteśmy przecież daniem w ich codziennym jadłospisie. Niedźwiedzie mogą zaatakować ze strachu, w trosce o bezpieczeństwo swoich młodych, czy sprowokowane przez niewłaściwe zachowanie człowieka. Dlatego tak ważna jest wiedza: co zrobić w przypadku spotkania z niedźwiedziem?

Kiedy turyści widzą niedźwiedzia w Tatrach, ich reakcje są różnorodne. Niektórzy wpadają w panikę i od razu chcą unikać, inni – planują pamiątkowe selfie z niedźwiedziem i myślą, że nic im nie grozi. Są też tacy turyści, którzy zachowują zimną krew i ze zdrowym rozsądkiem spokojnie postępują według prawidłowego schematu.

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia?

Przede wszystkim, musimy być uważni i wiedzieć, co dzieje się dookoła nas. Nie powinniśmy iść w góry w słuchawkach, czy przebywać na terenie parku po zmroku. Warto także wybierać się w góry z towarzyszem/towarzyszką, a jeszcze lepiej – grupą znajomych.
Kiedy wypatrzymy niedźwiedzia, przede wszystkim nie podchodźmy do tego. Zostawmy drapieżnikowi przestrzeń, jak najdalej od niego. Nie ukrywaj się przed niedźwiedziem. Jeśli masz taką możliwość – stań na pniu, czy kamieniu, abyś wyglądał na większego. Rozmawiaj, aby niedźwiedź wiedział, że jesteś tam. Uwaga! Nie krzycz, ale mów spokojnie. Nie wykonuj gwałtownych ruchów i NIE UCIEKAJ – niedźwiedź będzie myślał, że jesteś jego ofiarą. Powoli wycofuj się, ale nie odwracaj się do niedźwiedzia tyłem.

  • UWAGA! Jeśli zobaczysz młode, pamiętaj, że w pobliżu jest matka, która będzie ich bronić. Nie zbliżaj się do młodych i nigdy nie stawaj między matką a młodymi.
  • UWAGA! Nie rzucaj jedzenia niedźwiedziowi – to tylko go zainteresuje i zachęci.
  • UWAGA! Nie wspinaj się na drzewo – niedźwiedź potrafi robić to lepiej od CIebie.
  • UWAGA! Jeśli niedźwiedź nie wycofuje się – zawróć tą drogą, którą szedłeś.
logo