Wpis dodany: 15 lipca, 2021

2,4 km trasy, około 50 minut marszu, bliskość centrum, piękno natury i on – majestatyczny i groźny – Giewont. Polana Strążyska to miejsce wyjątkowe, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów – nie bez powodu.

Polana Strążyska to chyba jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród turystów przybywających do Zakopanego. To miejsce idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, które szukają pięknej, niewymagającej trasy, jak i dla osób, które chcą podbijać najbardziej widowiskowe górskie szczyty. Z Polany Strążyskiej prowadzi szlak na Giewont oraz na Sarnią Skałę – zdecyduj, czy chcesz podziwiać Giewont z odległości, czy sam go zdobyć.

Jak dotrzeć do Polany Strążyskiej?

Istnieją 3 możliwości. Pierwszą z nich jest dotarcie samochodem na parking, który znajduje się na końcu ulicy Strążyskiej. Tam zostawiamy auto i wchodzimy bezpośrednio na szlak. Na tych, którzy nie chcą jechać samochodem, czekają busy regularnie kursujące z centrum. Koszt przejazdu to około 3-4 zł. Ostatnim już sposobem (dla tych najwytrwalszych) jest piesze dotarcie do wejścia do polany. Można iść bezpośrednio ulicą Strążyską lub przespacerować się Drogą pod Reglami zaczynającą się przy Wielkiej Krokwi (około 30 minutowy spacer) – tę opcję polecamy bardziej.

Co dalej, gdy jestem już na Polanie Strążyskiej?

Po dotarciu do Polany Strążyskiej i nacieszeniu się widokiem północnej ściany Giewontu, możemy wstąpić do małego, drewnianego szałasu, aby napić się czegoś lub zjeść górskie przekąski.

Dla tych, którym mało jest jeszcze górskich wrażeń idealne będą trasy rozpoczynające się w Polanie Strążyskiej, prowadzące do innych, przepięknych miejsc.

Wodospad Siklawica

To wodospad w Tatrach Zachodnich, którego od Polany Strążyskiej dzieli 10 minut spokojnego spaceru. Wodospad opada z dwóch ścian nachylonych pod kątem około 80 stopni. Dawniej nazywany był Siczącą, Siczawą, bądź Siklawą. Często mylony jest z wodospadem Siklawa znajdującym się nieopodal Doliny Pięciu Stawów.

Sarnia Skała

To szczyt położony na wysokości 1377 m n.p.m. Droga na Sarnią Skałę z Polany Strążyskiej zajmuje około 40 minut. Sarnia Skała to najlepszy punkt widokowy na Giewont, z którego śpiący rycerz wydaje się turystom być ‘jak na wyciągnięcie ręki’. Sarnia Skała zbudowana jest z wapieni dolomitowych.

Giewont

Giewont to jeden z najwyższych szczytów w Tatrach Zachodnich. Położony jest na wysokości 1894 m n.p.m. i ma aż 2,7 km długości.Jego masyw jest położony między Doliną Bystrej, Doliną Małej Łąki, Doliną Kondratową i Doliną Strążyską. Szczyt Giewontu znajduje się w północnej grani Kopy Kondrackiej.
Masyw Giewontu składa się z trzech części:

  • Wielkiego Giewontu (1894 m n.p.m.),
  • Małego Giewontu (1728 m n.p.m.),
  • Długiego Giewontu (1867 m n.p.m.).

Jeżeli chcesz być blisko Polany Strążyskiej, mamy dla Ciebie idealne miejsce, w którym możesz się zatrzymać – SPRAWDŹ TUTAJ.

logo