Wpis dodany: 16 marca, 2023

Wybrałeś się ze swoim pupilem do Zakopanego, zaplanowałeś długie, górskie spacery, docierasz na miejsce, a tam… okazuje się, że na teren polskich Tatr nie można wchodzić z psem? Zastanawiasz się “dlaczego w Tatrach funkcjonuje taki zakaz”?

Tatrzański Park Narodowy (TPN) to jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce. Jego celem jest ochrona przyrody i zachowanie wartości przyrodniczych dla przyszłych pokoleń. Z tego względu wprowadzono zasady korzystania z Parku, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego – jedną z tych zasad jest zakaz wprowadzania psów na teren parku.

Zgodnie z regulaminem Tatrzańskiego Parku Narodowego, psy i inne zwierzęta domowe nie są dopuszczone na terenie Parku. Dzieje się tak z kilku powodów.

  1. Po pierwsze, psy mogą wprowadzać na teren Parku choroby i pasożyty, które są szkodliwe dla dzikiej fauny.
  2. Po drugie, psy mogą nieświadomie zakłócać spokój dzikich zwierząt, co może prowadzić do zaburzeń w ekosystemie i wpłynąć na ich zachowanie. Nawet jeśli pies byłby na smyczy, zostawia on wiele zapachów, które dzikie zwierzęta wyczują z naprawdę dużej odległości.
  3. Po trzecie, psy mogą niszczyć roślinność, rujnować ścieżki i inne elementy infrastruktury Parku, co jest nie do zaakceptowania w kontekście ochrony przyrody – nie mówiąc już o odchodach, które mogłyby zostać na szlaku.

Jeśli chodzi o wyjątkowe sytuacje, np. osoby niepełnosprawne lub osoby prowadzące specjalnie przeszkolone psy asystujące, to w takim przypadku w wyjątkowych sytuacjach właściciele mogą uzyskać zgodę na wejście z pupilem na teren Parku.

Nie martw się jednak i nie zniechęcaj! Na terenie Podhala i w samym Zakopanem znajdziesz wiele długich tras idealnych na spacer ze swoim pupilem! Wiele takich tras znajdziesz w pozostałych artykułach na naszym blogu w zakładce “Można z psem”!

logo