Wpis dodany: 4 maja, 2023

Wybierasz się do Zakopanego i szukasz idealnego miejsca na tatrzańskie wędrówki? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy Wam pięć najlepszych dolin, które warto odwiedzić podczas pobytu w Zakopanem.

Zakopane to idealna baza wypadowa w Tatry, gdzie czekają na Was niezapomniane widoki i ciekawe trasy o zróżnicowanym stopniu trudności – także takie trasy, gdzie bez problemu możecie wybrać się z dziećmi.

Dolina Kościeliska

Jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach jest Dolina Kościeliska, która jest łatwo dostępna i ma dobrze przygotowane szlaki turystyczne. Ma długość około 9 km, co czyni ją drugą najdłuższą doliną po Polskiej stronie Tatr zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Na szlaku po drodze znajdziecie jedyną oświetloną tatrzańską jaskinię, czyli Jaskinia Mroźna. Na samym końcu doliny znajduję się schronisko na Hali Ornak gdzie zjecie pyszna szarlotke.

Dolina Chochołowska

Kolejną popularną doliną w Tatrach jest już wspomniana Dolina Chochołowska, która jest najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Na wiosnę znajdziecie tutaj mnóstwo pięknych krokusów które występują na polanach, oraz jest to jedyna dolina do której możemy udać się z psem, lub na rowerze. W Dolinie Chochołowskiej również znajduję się schronisko, które jest największe w Polskich Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina ta oferuje mnóstwo pięknych widoków, oraz słynie z pięciu jezior górskich, które powstały wskutek działalności lodowca. Okolice jezior są idealnym miejscem odpoczynek wśród malowniczych krajobrazów. Bardzo blisko Doliny Pięciu Stawów znajduje się największy tatrzański wodospad(około 70 metrów wysokości), czyli Siklawa. Dolina sama w sobie jest atrakcyjnym celem wyprawy i jednocześnie jest dobrym punktem startu do wędrówek w wyższe partie gór, ponieważ znajduje się tam Schronisko Górskie, które jest najwyżej położone w Polskich Tatrach

Dolina Strążsyka

Dolina Strążyska znajduje się w bliskiej odległości od centrum Zakopanego, dzięki czemu jest łatwo dostępna i cieszy się popularnością. To króciutka dolina, która ma około 2,5 kilometrów długości i na samym końcu znajduje się piękny widok na Giewont oraz szlak do Wodospadu Siklawica, który zajmuje około 10 minut.

Dolina Gąsienicowa

Dolina Gąsienicowa to piękna dolina, położona w samym sercu Tatr. Dojedziemy do niej wyruszając z Kuźnic i nie ma to znaczenia w jakiej porze roku się wybierzecie, ponieważ jest tam zawsze pięknie. Oprócz wędrówki do Schroniska Górskiego na Gąsienicowej warto wybrać się pod Czarny Staw Gąsienicowy który również oferuje bajkowe widoki.

logo