Wpis dodany: 23 lipca, 2021

Zakopiański Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przedstawił swój wakacyjny repertuar. Letnie spektakle odbywać się będą w siedzibie teatru przy ul. Chramcówki 15 oraz po raz pierwszy – w hotelu Tatry na polanie Zgorzelisko.

Dzięki zniesieniu obostrzeń udostępniane będzie 75 proc. miejsc na widowni, a widzowie zostaną rozmieszczeni tak, by zachować bezpieczny dystans. Przed wejściem obowiązkowa będzie dezynfekcja i zasłanianie ust i nosa – także podczas spektaklu.

– Zapraszamy na spektakle. Cieszymy się, że znowu możemy spotkać się z Wami już nie tylko online.  – informują pracownicy teatru.

Bilety na spektakle można nabyć online (https://witkacy-bilety.interticket.pl/) bądź bezpośrednio w kasie teatru.

Co zobaczymy na deskach zakopiańskiego teatru w wakacje?

Scena przy ul. Chramcówki 15

“Chrobot, czyli Na Przełęczach Bezsensu”

To premierowy spektakl, o którym Teatr Witkacego pisze: „to forma teatru tańca, bazująca na tańcu współczesnym, stworzona przez najmłodszych członków naszego zespołu aktorskiego – Agnieszkę Michalik oraz Kamila Jońskiego – absolwentów Wydziału Teatru Tańca krakowskiej AST. Główną inspiracją do powstania spektaklu była Teoria Czystej Formy Witkacego oraz jego malarstwo. W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatu „Gyubal Wahazar, czyli na Przełęczach Bezsensu” St. I. Witkiewicza. Przedstawienie składa się z kilkunastu etiud ruchowo-aktorskich, które nie opowiadają linearnej historii, ale stanowią uporządkowany zbiór myśli i obrazów, będąc pretekstem do samodzielnej interpretacji ruchu przez widza. Spektakl balansuje na pograniczu tańca, aktorstwa, muzyki i sztuki wizualnej”.

“Akt przerywany, czyli Teatr Nie(konsekwencji)”

To spektakl na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza, który miał premierę w listopadzie 2020 r. „Dotyczy tego, co nazwalibyśmy kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. małej stabilizacji oraz istotnych zagrożeń, jakie dla naszego człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny (cywilizacyjny?)” – czytamy na stronie internetowej teatru.

“Stachura – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj”

To spektakl o podróży w głąb siebie, na podstawie tekstów Edwarda Stachury. W obsadzie: Joanna Banasik, Adrianna Jerzmanowska, Emilia Nagórka, Katarzyna Pietrzyk, Krzysztof Łakomik i Dominik Piejko.

“Metafizyka dwugłowego cielęcia”

To spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia, który od 6 lat możemy oglądać na deskach zakopiańskiego teatru. Sztuka powstała na podstawie dramatu Witkacego napisanego w 1921 roku, w siedem lat po jego wyprawie w egzotyczne kraje z etnografem Bronisławem Malinowskim.

“Nietoperz, czyli dwoistość”

To tegoroczny spektakl, który powstał na podstawie twórczości polskiej poetki Joanny Kulmowej. Zobaczymy w nim Joannę Banasik i Krzysztofa Najbora.

“The Underground Man” 

To zeszłoroczny spektakl dla widzów powyżej 18. roku życia, na podstawie „Notatek z podziemia” Fiodora Dostojewskiego. W spektaklu występują Andrzej Bienias i Emilia Nagórka.

“Rzeźnia”

To spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia, wg słuchowiska Sławomira Mrożka. Porusza uniwersalne i aktualne tematy: co to znaczy przeżywać konflikt pomiędzy kulturą a naturą?

“Kobieta. Istnienie poszczególne”

To spektakl na podstawie dramatu „Kocham Cię strasznie, ale swoboda to wielka rzecz” w reżyserii Justyny Kowalskiej, który porusza problematykę tego, jak wielką rolę w życiu Witkacego odgrywały kobiety.

W hotelu Tatry obejrzeć można będzie dwa spektakle:

“Demonizm zakopiański (variétés)”

To spektakl, który na deskach Teatru Witkacego pojawia się już od 5 lat. Nawiązuje do trendów współczesnej kultury popularnej – z przymrużeniem oka. Oparty jest na krytycznym artykule Witkacego, napisanym w 1919 roku, w którym artysta „traktuje o swoistym demonizmie »pępka świata«, jakim jest Zakopane”.

“Takie małe nic – variétés! – czyli szlagiery z polskich filmów międzywojennych”

 “Nostalgiczny powrót do przedwojennego świata – pięknych kobiet, eleganckich mężczyzn – pełne najpiękniejszych piosenek filmowych tamtych czasów, które wykonywali m. in.: Hanna Ordonówna, Jadwiga Smosarska, Mira Zimińska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński w nowych, ciekawych aranżacjach muzycznych pełen wzruszeń, uśmiechu i relaksu – oddechu wśród codzienności…” – czytamy na stronie internetowej teatru.

logo