Wpis dodany: 4 maja, 2023

Skocznia narciarska w Zakopanem, znana jako Wielka Krokiew, jest jednym z symboli miasta i jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie. To punkt na mapie Zakopanego, który zdecydowanie powinien znajdować się na liście #mustsee!

Wielka Krokiew w Zakopanem to miejsce, które powinno zainteresować zarówno miłośników sportu, wielbicieli historii, jak i fanów pięknych widoków. Zarówno w lecie, jak i w zimie, możliwe jest dotarcie na sam szczyt skoczni i poczucie na własnej skórze adrenaliny towarzyszącej skoczkom narciarskim w trakcie zawodów. Możliwe jest wejście pieszo oraz wjazd kolejką krzesełkową – oczywiście za opłatą.

Historia

 Została zbudowana w 1925 roku i od tego czasu była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana. Od 1989 r. nosi imię Stanisława Marusarza (w latach 1932–1989 jej patronem był Karol Stryjeński). Na miejsce budowy wybrano północny stok szczytu Krokiew – teren wydzierżawiony przez spółkę „Park Sportowy” na 50 lat, na bardzo korzystnych warunkach, od hrabiego Władysława Zamoyskiego. Projekt ogólny skoczni sporządził w 1923 r. Karol Stryjeński, a dokumentację techniczną – szwedzki inżynier nazywany Sellström, bądź Sandström.

Zawody Pucharu Świata

Od 1980 r. (z przerwami w latach: 1981–1989, 1991–1995, 1997, 2001) na Wielkiej Krokwi odbywają się zawody najważniejszego cyklu w skokach narciarskich – Pucharu Świata. Pierwszy konkurs Pucharu Świata zgromadził na trybunach 40 000 widzów. Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi Pucharu Świata ze względów bezpieczeństwa i komfortu oglądania przez widzów udostępniane są bilety w liczbie do 25 tysięcy.

Okolice skoczni narciarskiej

Warto też dodać, że w okolicy skoczni narciarskiej znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak Dolina Białego, z pięknymi krajobrazami i malowniczymi trasami spacerowymi, czy Muzeum Sportu i Turystyki w Zakopanem, poświęcone historii sportów zimowych w Tatrach.

W skrócie, skocznia narciarska Wielka Krokiew to nie tylko miejsce dla fanów sportów zimowych, ale również ciekawa atrakcja turystyczna dla wszystkich, którzy chcą poczuć klimat górskiej miejscowości i zobaczyć jedno z najważniejszych dzieł techniki i architektury w Polsce.

logo