Wpis dodany: 2 sierpnia, 2018

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza w Zakopanem to najsłynniejsza skocznia narciarska w Polsce, która stała się kolebką polskich skoków narciarskich. Obiekt zbudowany w 1925 roku obiekt co roku gości najlepszych zawodników z całego świata podczas zimowego Pucharu Świata oraz letniego Grand Prix. Rekordzistą skoczni jest mistrz olimpijski Kamil Stoch, który 27 stycznia 2018 roku oddał daleki skok na 141,5m. Skocznia wyposażona jest w nowoczesną kolej linową (wybudowaną w 2008 roku), która zarówno latem jak i zimą wywozi turystów na szczyt, skąd można podziwiać przepiękny widok na całe Zakopane, na platformie widokowej.
Punkt konstrukcyjny skoczni znajduje się na 125 metrze, a wielkość skoczni to 140 metrów, chociaż wielu skoczków oddawało tam dużo dalsze skoki, m.in. Yukiya Sato, który ustanowił rekord skoczni skacząc na 147 metr.

Historia skoczni sięga już 1923 roku, kiedy to została ona zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego. Dwa lata później, a dokładnie 22 marca 1925 roku, Wielka Krokiew została otwarta. Od tej pory, skocznia gości najlepszych skoczków świata, a kibice z całej Polski mogą celebrować to wspaniałe sportowe święto, jakim jest Puchar Świata. Ponadto, na skoczni odbywają się zawody Pucharu Kontynentalnego,  Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, Pucharu FIS i Letniej Grand Prix.

Wielka Krokiew to miejsce gdzie swoją przygodę ze skokami narciarskimi zaczynali najwybitniejsi polscy sportowcy. Są to przede wszystkim Kamil Stoch i Dawid Kubacki, dzięki którym serca Polaków radują się wiele razy.

logo