Zakopane to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Lubiane, czy nie lubiane, budzi wiele kontrowersji, krąży wokół niego wiele plotek, związane jest z nim wiele ciekawostek. Prezentujemy Wam najczęstsze #faktyimity na temat polskiej stolicy Tatr!
- W Zakopanem nie ma publicznej komunikacji miejskiej – MIT!
W Zakopanem oprócz prywatnych linii autobusowych funkcjonuje komunikacja miejska – biało-niebieskie autobusy przewożą pasażerów na terenie całego miasta, po Harendę, Olczę i Cyrhlę. Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej odnaleźć można na przystankach autobusowych bądź online tutaj: https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska/rozklad-jazdy. Bilety są znacznie tańsze niż bilety autobusów prywatnych, ponadto obowiązują bilety ulgowe. Bilety zakupić można w automatach znajdujących się przy niektórych przystankach, np. przystanek na Alejach 3 Maja lub bezpośrednio w autobusie.
2. W Zakopanem wszędzie i zawsze są tłumy turystów – MIT!
Zakopane jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na mapie Polski – to prawda. Nie oznacza to, że zawsze i wszędzie spotykamy tu tłumy turystów. Jeżeli nie lubi się tłumów – polecamy przyjazd na jesień lub na wiosnę. Te niepozorne, ale przepiękne pory roku to czas kiedy przyroda kwitnie, a pejzaże są niepowtarzalne. Najpopularniejsze pory roku dla turystów przyjeżdżających do Zakopanego to lato i zima. To również nie oznacza, że w tych okresach nie znajdziemy pustych przestrzeni bez turystów. Nasza rada? W największym sezonie nie wybieraj najpopularniejszych miejsc turystycznych takich jak Gubałówka, czy Krupówki. Eksploruj tę bardziej spokojną i nieznajomą część Zakopanego, odkrywaj coś nowego, wybieraj szlaki mniej popularne, ale równie piękne (a może piękniejsze) niż popularne Morskie Oko czy Giewont. Tatry to 785 km kwadratowych powierzchni, wiele szczytów, wariantów szlaków, które czekają na to, żebyś je odwiedził!
3. W Zakopanem jest drogo – MIT!
Zakopane niczym nie odbiega od innych miast, jeżeli chodzi o ceny w restauracjach, sklepach z pamiątkami, obiektach noclegowych, czy miejscach turystycznych. Jak w każdym mieście, w Zakopanem znajdują się te droższe i te tańsze miejsca, które wybieramy w zależności od naszych preferencji. Ponadto, aby spędzić ciekawie czas w Zakopanem wcale nie trzeba wydawać fortuny. To najlepsze miejsce do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu – górskie wędrówki (płacimy tylko za wstęp do TPN – kilka złotych), spacery, możliwość dojechania autem w różne punkty widokowe, wycieczki rowerowe, odpoczynek nad potokiem, piknik – to tylko niektóre z pomysłów jak ciekawie (i niskobudżetowa) można spędzać czas pod Tatrami!
4. W Zakopanem nie ma Ubera ani Bolta – PRAWDA!
W Zakopanem póki co, nie ma jeszcze rozwiniętej sieci kierowców Ubera i Bolta – póki co najpopularniejsze są jeszcze taksówki. W ostatnim czasie, na uberowej mapie Zakopanego można było zauważyć kilka samochodów Ubera – sieć prawdopodobnie wkraczać będzie na Podhale. Warto jednak wspomnieć, że w Zakopanem bardzo często nie ma potrzeby przemieszczania się po mieście autem – wszystko oddalone jest od siebie maksymalnie 20 minut piechotą. Dla tych, którzy nie lubią spacerować – w Zakopanem stworzono sieć elektrycznych hulajnóg, które można wypożyczać za pomocą aplikacji.
5. Obiekty noclegowe na Krupówkach są bardzo drogie i trudno dostępne – MIT!
Mimo, że najczęściej preferowanym przez turystów miejscem zamieszkania podczas pobytu w Zakopanem są Krupówki – istnieje wiele apartamentów, których ceny niewiele różnią się od cen obiektów w innych lokalizacjach. Aby znaleźć dobre obiekty na Krupówkach – w wysokim standardzie, należy jednak dobrze poszukać i przewertować oferty noclegów. W naszej ofercie znajdą Państwo wyjątkowy apartament Krupówki 49 – znajdujący się na samej górze Krupówek, przy oczku wodnym. Dla zainteresowanych pozostawiamy link do apartamentu tutaj: https://zakopaneapartamenty.net/room/apartament-krupowki-49-2/
6. Osoby z Zakopanego bardzo często chodzą po górach rzadziej niż turyści – PRAWDA!
Mimo, że wydawałoby się, że Zakopiańczycy bardzo często chodzą po górach, nie do końca jest to prawda. Wielu Zakopiańczyków przyznaje, że mimo tego, że bardzo by chcieli, w sezonie po prostu nie mają czasu na tatrzańskie wędrówki – ze względu na pracę w branży turystycznej. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Zakopanego nie odwiedzają gór. Zakopiańczyków na szlakach spotkacie najczęściej końcem lata, jesienią i zimą, kiedy w Zakopanem jest trochę oddechu i można pozwolić sobie na eksplorowanie Tatr. Wielu Zakopiańczyków praktykuje także poranny lub wieczorny jogging na niższe partie Tatr – w ramach treningu. Najpopularniejszymi miejscami na trening są m.in. Sarnia Skała, czy Nosal.
7. Zakopiańczycy potrafią przewidzieć wiatr Halny lub zmianę pogody na podstawie wyglądu gór – PRAWDA!
Zakopiańczycy silnie związani są z Tatrami, które towarzyszą im od dziecka. Najbardziej wyeksponowany w centrum Zakopanego widok na Giewont bardzo często jest wskaźnikiem tego, jaka będzie pogoda – czy będzie ciepło, czy zimno, czy będzie padał deszcz lub śnieg, czy będzie burza, czy będzie wiał Halny. Na te wszystkie stany pogodowe wskazuje właśnie widok Giewontu – czy jest wyraźny, czy widać krzyż, jakie są chmury. Ciekawostką jest to, że wielu górali i góralek wyczuwa zmianę pogody i nadchodzący wiatr Halny poprzez zmiany w swoim ciele, np. poprzez ból stawów, ból głowy, zmęczenie, złe samopoczucie, czy zdenerwowanie.
A Wy jakie mity i fakty na temat Zakopanego słyszeliście? Napiszcie do nas na Facebooku, a my postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania! Link do FB: https://www.facebook.com/zakopaneapartamenty